A NIKOMAX cégről

A NIKOMAX egy minőségi termékekből felépített strukturált kábelezési rendszert kínál, amely teljes rendszergaranciás megoldást nyújt a passzív hálózattal kapcsolatosan felmerülő igényekre.

A rendszert alkotó réz- és üvegszálas termékek megfelelnek a legszigorúbb iparági normáknak és rendelkeznek független minőségi tanúsítványokkal, mint például Delta, GHMT,CE / CPR.

A márka 2003-as bevezetése óta folyamatosan fejlődik, melynek legékesebb bizonyítéka, hogy kábelezési rendszere világszerte több száz referenciával rendelkezik és már több millió végpontot telepítettek ki termékei felhasználásával.

A NIKOMAX folyamatosan fejleszti termékstruktúráját, valamint műszaki oktatásokat és továbbképzéseket szervez új és meglévő partnereinek, mérnököknek, kivitelezőknek és rendszerintegrátoroknak egyaránt. A tanúsítvánnyal rendelkező kivitelezők által telepített és tesztelt rendszerekre a vállalat 25 év rendszergaranciát biztosít. A vállalat hatékonyságának akár 95%-a függhet a hálózat tartósságától. Készen áll az SCS bevezetésére irodájában? Lássuk a részleteket!

Hogyan lehet elkerülni a hibákat az SCS szervezése során? A NIKOMAX erre is tudja a választ!

Először is tekintsük át, mi is az az SCS! A strukturált kábelezési rendszer vagy SCS univerzális elem. A kommunikációs kábelek és kapcsolóelemek teljes komplexumaként jelenik meg, például: patch panelek, patch kábelek, aljzatok stb. Az SCS lehetővé teszi az összes vállalati szolgáltatás – a helyi hálózat, a telefonálás, a biztonsági, a videomegfigyelő és a beléptető rendszer (ACS) egyetlen rendszerbe történő egyesítését a különálló struktúra, a szigorú szabványok és a végberendezések csatlakoztatására szolgáló univerzális interfész követésének köszönhetően. A rugalmasság egyet jelent az SCS-szel, amely mentes a hálózat bővülő problémáitól.

Ennek ellenére nagy a hibaszázalék az SCS szervezése során. Ez a folyamat komoly megközelítést és magas szintű felelősséget igényel. A kábelezési rendszer kulcsfontosságú az épülethálózati infrastruktúra egyéb összetevői között, amelynek hasznosítási ideje legalább 17 év, így egy esetleges hiba költsége túl magas lehet.

Fontos felismerni, hogy az SCS megbízhatósága nemcsak a komponensek minőségén és a tervezők vagy telepítők szakértelmén múlik, hanem a folyamat minden oldalának aktív közreműködésén, beleértve a végfelhasználót is. A nap végén az egész rendszer az általa szolgáltatott információk alapján épül fel.

Hogyan alakult ki az SCS?

Ez a kérdés határozza meg a szükséges intézkedések tervét és összetettségét is.

Az SCS “semmiből” történő megvalósítása:

• A kábel elhelyezése: rejtett rögzítés vagy kábeltálcákkal

• Hol kell fektetni a kábeleket

• Hol kell kialakítani a szerverszobát

Másrészt az SCS korszerűsítése a jelenlegi rendszer javítását jelenti, ami meglepően nehezebb, mint egy vadonatúj rendszer létrehozása. A változások korlátozhatók az Ön egyedi igényeinek megfelelő kis finomítással, például egy helyiség más feladatokhoz való átszervezésével Abban az esetben, ha a rendszer elavult, folyamatosan meghibásodik vagy kritikus hibákkal tervezték, teljes cserére lesz szükség. Azonban szétszerelés előtt független tesztelésre is szüksége lesz, hogy pontos “diagnózist” készítsen a rendszer számára. Így az eredmények feltárják a rendszer gyengeségeit: sérült-e, vagy csak nem felel meg a jelenlegi igényeknek.

Milyen hálózati terhelés lesz?

Először is tisztában kell lenni azzal, hogy mely feladatokat kell végrehajtania az SCS-nek. Nemcsak a munkaterület szervezéséhez szükséges szolgáltatásokat kell meghatározni, hanem figyelembe kell venni a csúcshasználat idejét, a vállalat potenciális hálózati kapacitását és lehetséges növekedését is, vagy ahogy mi hívjuk, egy jövőbeli befektetést. Mindezek a szempontok együttesen határozzák meg a hálózat maximális terhelését. A fenti adatok alapján kiválasztják a rézkábel legmegfelelőbb kategóriáját a rendszerhez.

Melyik kábelt érdemes választani?

A kábelek számos jellemzőjükben különböznek egymástól, de az egyik legfontosabb a sávszélesség, amelyet megahertzben (MHz) mérnek. Ez egy autópályához hasonlítható: szélesebb sáv esetén szabadabb és gyorsabb maga a mozgás. Ugyanez vonatkozik a kábelekre is: nagyobb sávszélesség esetén több információ áramolhat nagyobb sebességgel. Például a sávszélesség határozza meg, hogy a NIKOMAX katalógus milyen gyorsan töltődik be a különböző SCS megoldásainkkal.

És ha már az SCS-ről beszélünk, szervezése során a réz- és optikai kábelek nagy kihasználtsággal rendelkeznek.

Az optikai kábeleket leginkább gerincvonalakhoz alkalmazzák, amelyek szervertermeket kötnek össze az emeletek és az épületek között. A réz kábeleket a például nyomtatók, szkennerek csatlakoztatásához használják az egyes munkakörnyezetekben.

Tehát, ha ismerjük a hálózat maximális terhelését, akkor nem lesz gond a kategóriaválasztással.

Cat5e kábelek esetén 100 MHz a sávszélesség, legfeljebb 1 Gbit/s sebesség mellett. Cat6 kábelnél ez 250 MHz-en ez legfeljebb 1 Gbit/s (legfeljebb 55m távolságban – akár 10 Gbit/s). Cat6a/Cat7/Cat7a esetén 10 Gbit/s sebesség érhető el Cat6a alkalmazásával 500 MHz, Cat7-nél 600 MHz, Cat7a-nál pedig 1000 MHz sávszélességgel. A Cat8-as kábel már akár 40 Gbit/s sebesség biztosítására is képes 2000 MHz sávszélességen.

Építési típus

A kábelszerkezet típusa, vagyis hogy árnyékolt vagy árnyékolatlan, szintén fontos a rendszer számára.

Minden kábel alapértelmezés szerint elektromágneses impulzusokat bocsát ki. Működését számos különböző energiaforrás befolyásolhatja. Végül ezek a kölcsönhatások mindkét oldalról komoly jelveszteségekhez, más néven jelcsillapításhoz vezethetnek, ami később a kiválasztott alkalmazások instabil működését eredményezheti. Éppen ezért egyes kábeleket speciális fóliából, fonatból vagy gyakran akár kétféle anyagból készült pajzzsal gyártanak, hogy megvédjék magát a kábelt és a közeli eszközöket az áthallásoktól.

Mikor ajánlott árnyékolt kábeleket használni?

• Ha különböző célú kábeleket (például tápkábeleket és hálózati kábeleket) alkalmaznak.

• Amikor az SCS kábelek különböző áramforrások közelében helyezkednek el.

• Ha a kábelvezeték földelése szükséges.

Összességében ne feledje, minden fémet le kell földelni, továbbá generátorokat, elektromos motorokat, tápkábeleket és egyéb berendezéseket, amelyek káros impulzusokat bocsátanak ki, csak árnyékolt kábelszomszédok fogadják.

Mi a helyzet a portok mennyiségével?

A portok mennyisége közvetlenül függ a csatlakoztatandó irodai eszközök mennyiségétől.

Ha nem rendelkezik tapasztalattal a munkahelyi szervezettel kapcsolatban, javasoljuk, hogy az adott helyiség négyzet alakú felvételeire támaszkodjon. A nemzetközi ISO 11801 szabványnak megfelelően az egy munkahelyre kijelölt terület körülbelül tíz négyzetméter.

Minden munkaállomásnak legalább két porttal kell rendelkeznie. Ez a két port vagy hálózati aljzat szükséges a telefon és a számítógép csatlakoztatásához. A portok számának csökkentésével járó gazdasági előnyök hosszú távon nagyon csekélye mértékűek. Továbbá, ha így is megpróbálunk megtakarítani egy kis projektpénzt, az egész rendszer praktikuma veszélybe kerülhet.

Hogyan végzik a kábelezést a munkahelyeken?

Általánosságban elmondható, hogy ennek a kérdésnek a megválaszolása attól függ, milyen típusú aljzatot használnak. Tehát a kimeneti típus határozza meg, hogy az adott munkaállomás vezető kábeljáratai hogyan lesznek lefektetve.

A munkahelyi szervezésnek különböző módjai vannak, és ezek mindegyike elsősorban az épület vázától függ.

1. Helyiségek válaszfal nélkül / Nyitott térrel

– Hatch system használata: Ha a munkaállomások a fő falaktól távol helyezkednek el, ajánlott a hatch rendszerek használata. Ez a megoldás meglehetősen költséges és nagyon rugalmatlan, mivel integrálni fogják az emeleteken található kábelútvonalakkal, vagy közvetlenül fali aljzatokként fogják felszerelni őket.

2. Szobák válaszfalakkal

– Kábelcsatornák használata: A munkahelyi szervezés falra szerelhető műanyag kábelcsatornákkal vagy fali aljzatokkal érhető el. Általában ezt a megoldást használják, mert rugalmas és nagyon költséghatékony.

– Rejtett vagy “süllyesztett” szerelés: Míg a süllyesztett szerelés költsége alacsonyabb az előző kettőnél, jelentős hátránya, hogy maga a szerelés sok erőfeszítést és időt igényel. Ráadásul a rendszer rugalmassága szóba sem jöhet. További bővítésre van szükség ahhoz, hogy egy adott munkaállomást megváltoztathassunk, vagy bővítsük a munkaterületet.

Meddig használható hatékonyan az SCS?

Ez a kérdés megtévesztő lehet. Ahogy korábban említettük, az SCS-t legalább 17 évre szánják, de egyes gyártók, köztük a NIKOMAX, akár 25 éves rendszergaranciát kínál. Természetesen vannak olyan projektek, amelyek esetén egyáltalán nincs erre szükség.

Így, ha Ön rövid ideig bérel egy irodát, egyáltalán nincs szükség az eszközök megvásárlására, amelyek legalább negyed évszázadot kiszolgálnak. Ebben az esetben érdemes egyéb megoldásaink közül választani, amelyek szintén megfelelnek az SCS minden igényének, de nem terjed ki rájuk a hosszú távú rendszergarancia.

Hogyan illeszthetjük az egyes elemeket egy adott kábelhez?

Az utolsó kérdés tehát, hogy hogyan válassza ki az összes szükséges összetevőt projektjéhez, amely magában foglalja a különböző patch paneleket, patch kábeleket, aljzatokat, kábelkötéseket, jelölőelemeket és egyéb kiegészítőket, amelyek segítenek az SCS hatékony megszervezésében.

Ahhoz, hogy a rendszer megbízható legyen, minden SCS-elemnek ugyanabba a kategóriába és építési típusba kell tartoznia, továbbá ugyanattól a gyártótól kell származnia. Mindez garantálja a rendszerben található elemek 100%-os kompatibilitást. A switchek esetében ez az összeg a korábban tárgyalt portok mennyiségétől függ.

Forrás: Nikomax-global.com