Ha mostanában szeretnénk legújabb generációs AMD vagy Nvidia videokártyákat, AMD Ryzen processzorokat vagy olyan játékkonzolokat vásárolni, mint a PS5 vagy az Xbox Series X/S, megtapasztalhatjuk azt a készletválságot, amely a fogyasztói ipart sújtja ezen a területen.

A legfőbb ok a jelenlegi COVID-19 járvány hatása mellett a globális méretű mikrochip hiány, amely súlyosan korlátozza a legújabb technológiájú termékek elérhetőségét. A feldolgozó komponensek hiánya más piacokra is hatással van, beleértve az autóipart, a kriptovalutát és most már az okostelefon gyártást is.

Úgy tűnt, hogy a mobiltelefon piacot 2021 elején még elkerülte a válság, de egyre biztosabban látszik, hogy ebben a szegmensben is hasonló hiányjelenség van kialakulóban. 2021 márciusában a Xiaomi elnöke, Wang Xiang egyértelmű utalást tett arra, hogy a globális chiphiány emeli az egylapkás rendszerek (SoC) árát, így ez idén áremelkedést okozhat az okostelefonok esetében is. Ugyanebben a hónapban a Samsung vezérigazgatója, DJ Koh egyértelműen felhívta a figyelmet a chipkínálat és -kereslet súlyos egyensúlyzavarára.

Szerencsére a mobiltelefonok esetében még nem érezhető a hatás, amiről a szakemberek beszélnek, és amely jelenleg a számítógépalkatrészek és a játékkonzolok értékesítőit sújtja világszerte. Azonban várhatóan a chiphiány 2021-ben átterjed a nagyobb hordozható eszközökre is, így minden fronton érezhetővé válik a hiányhelyzet hatása.

Amit a globális mikrochip hiányról tudnunk kell

A jelenlegi chiphiány a hatalmas kereslet és a korlátozott kínálat keltette egyensúlyzavar eredménye. A COVID-19 világjárvány nyomán az otthoni szórakoztatóelektronikai eszközök iránti példátlan mértékű igény miatt a legújabb játékkonzolok és grafikus kártyák olyan magas készlethiányt mutatnak, amelyek messze túlmutatnak a szokásos arányokon. Az otthoni munkavégzésre való átállással a laptopokra való igény soha nem látott mértéket öltött. Ugyanakkor a kriptovaluták értékének fellendülése újjáélesztette a bányászat jövedelmezőségét, és igen jelentő mértékben megnövelte a különféle csúcskategóriás feldolgozó összetevők iránti keresletet.

A fogyasztóknak leginkább a kisebb fogyasztási cikkek esetében fog feltűnni a chiphiány, de a jelenlegi hiány eredete valójában az autóiparra vezethető vissza. A világjárvány korai szakaszában az autógyártók drasztikusan csökkentették a processzorok iránti keresletet az eladások csökkenése miatt, ez a reakció azonban idő előttinek bizonyult. A kereslet gyorsan fellendült, és az autóipar visszaállt az élvonalbeli gyártókapacitásra, de ennek nagy részét már más processzor szektoroknak adták át, amelyek saját keresleti igényeiken alapulnak. A végeredmény két hatalmas piac, amelyeknek több mikrochip szükséges, ahol a termelési kapacitás már meghaladta az igényelt előállítási mennyiséget, így az bőven kiszolgálható

Számos kisebb tényező is hozzájárult ahhoz, hogy mind a kínálatban, mind a keresletben kialakult hiány rendeződjön. A hideg időjárás miatt bekövetkezett februári áramkimaradások március közepéig leállították a Samsung félvezető gyártását Texas állambeli Austinban. Tajvanon súlyos aszály is tapasztalható, amely veszélyezteti az ország legnagyobb félvezető gyártási műveleteit. Az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi versengésben kínai vállalatok, mint például a Huawei, chipekből és egyéb alkatrészekből is felhalmoztak raktárkészleteket a 2020 és 2021-es évre.

Fontos megjegyezni, hogy a Microsoft, a Sony, az Nvidia, az AMD, az Apple, a Qualcomm és más hasonló vállalatok nem gyártanak saját processzorokat. Bár a világ élvonalbeli félvezetőinek nagy részét a Samsung és a TSMC állítja elő, más vállalatok, például az NXP és a Texas Instruments által gyártott utánpótlás szintén fontos szerepet játszik a globális piacon, és a hiány itt is ugyanúgy jellemző. Különösen igaz ez az autóipari alkatrészek esetében.

A mikrochipek iránti ipari mértékű kereslet egyetlen chipgyártóra esik. A csúcskategóriás számítástechnikai piacokon többnyire a Samsung és a TSMC 10 és 7 nm-es chipjeinek gyártásáért versenyeznek. Az okostelefonokhoz is ezen gyártók termékeit használják. A kiemelt szintű mobiltelefon chipek gyártását igénylő cégek versenyben vannak a TSMC 5 nm-es gyártósoraiért és kisebb részben a Samsung gépsoraiért.

Miért ne növelhetnénk a kapacitást?

Az Intel kiugró ebben a szegmensben. Saját processzorokat gyárt, ezért náluk nem tapasztalható olyan komoly mértékű deficit, mint a versenytársak esetében. A társaság célja, hogy kiaknázza a jelenlegi hiányt azáltal, hogy kibővíti tevékenységét és megnyitja gyárait Arizonában, hogy dupla annyi megrendelést tudjon teljesíteni harmadik félnek számító megrendelőktől, beleértve a rivális Arm és RISC-V architektúrákra épített processzorokat is. Hónapokba telik majd, amíg az ipar megismeri és értékeli az Intel eszközeit és folyamatait, de miért ne lehetne növelni a termelést a kereslet kielégítése érdekében?

Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. A gyárak összetett tőke- és időigényes műveletek alapján működnek, amely drága szakértelem és szellemi tulajdon igénybevételét teszi szükségessé. A meglévő gyártósorok kibővítése hónapokig, újak telepítése az alapoktól pedig akár évekig is eltarthat, és dollár tízmilliárdokba kerülhet. A Biden-kormány amerikai gyártás kapcsán végzett felülvizsgálata alapján nem sok remény van rá, hogy ezzel rövid vagy középtávon enyhíthető a hiány.

Mit jelent a chiphiány a termékeknél?

Már láttuk, hogy a chiphiány a különböző iparágak területén a termékrendelése kapcsán a késésekben, a termékhiányban és az áremelkedésben látszik meg igazán és a jelenség hatása is itt érvényesül a leginkább.

Az autógyártásban volt először érezhető ez a teher, mivel nem volt elegendő mikrochip a járművek elektronikai rendszeréhez. A CNBC forrásaira alapozva az IHS Markit kutatócég szerint a kialakult helyzet következményeként 672 000-rel kevesebb jármű gördülhetett le a gyártósorokról 2021 első negyedévében. A főbb márkák az érintettek, köztük a GM, a Ford és a Tesla, így ezekből alacsonyabb készlet áll majd rendelkezésre az idei évben. Elemzői becslések szerint ez idén 60 milliárd dollárba kerülhet az autóiparnak. A Toyota ennél jóval könnyebben átvészeli a helyzetet, köszönhetően a négyhavi raktárkészletüknek.

A játékkonzolok piacán a legújabb PlayStation és Xbox eszközök folyamatosan készleten vannak, és bár a kínálat alább hagyott a piacon, de fokozatos javulást mutat. A PC szférában nem ilyen kedvező a helyzet, a legújabb grafikus kártyák és az AMD CPU-k gyakorlatilag nem érhetők el. Egyelőre nincs remény rá, hogy 2021 végéig vagy akár 2022-ig javulás mutatkozik ebben a szegmensben. A jóhírű kiskereskedők a PC-termékeket jóval a gyártó által javasolt kiskereskedelmi ár (MSRP) fölött értékesítik a magasabb alkatrészköltségek, a chiphiány és az USA-ban a bizonyos termékekre vonatkozó vámmentesség megszűnése miatt.

A játékkonzolokat és a grafikus kártyákat érintette legrosszabbul a kialakult helyzet. Ezek az eszközök jelentős árréssel kerültek viszonteladásra. A Sony PlayStation 5 továbbra is az MSRP-értékének majdnem a duplájáért kerül értékesítésre az eBay-en, emellett az olyan grafikus kártyákért, mint az Nvidia RTX 3070, a listaár háromszorosát vagy annál többet is elkérhetnek a kereskedők. Szerencsére ugyanez a nyerészkedés más eszközök esetében jellemzően még nem alakult ki, de kiterjedhet a jelenség szélesebb körökben is, ha a chiphiány belátható időn belül nem szűnik meg.

A kriptovaluták jövedelmezőségének föllendülése nagyban hozzájárul a grafikus kártyák iránti kereslethez. Ennek eredményeként az Nvidia bejelentette a kriptovaluta bányászatra dedikált GPU-kat, és csökkentette az Etherum bányászat teljesítményét az új RTX 3060 sorozata kapcsán. A növekvő költségek és a hardverszükséglet korlátozása azonban kiszorítja a kisebb bányászokat a piacról, megszilárdítva ezzel a nagyobb előállítási kapacitással bíró gyártók előnyeit például Kínában.

Mi a helyzet az okostelefonokkal?

2021-ben eddig csak néhány új okostelefon jelent meg a piacon, így az autóiparral és a játékkonzol piaccal ellentétben itt nehezebb felmérni a chiphiány negatív hatásait. Azonban már vannak arra utaló jelek, hogy hasonló hiányjelenség várható.

Idén az 5 nm-es, 7 nm-es és 10 nm-es mobil egylapkás rendszerek gyártói versenye ugyanazon gyártósorokért folyik, mint az autóipari, a játékkonzol és a grafikus kártya gyártóké. Egyes jelentések már rámutatnak a Qualcomm Snapdragon 888 zászlóshajójával kapcsolatos készlethiányra, amelynek hatása rövidesen érezhető lesz. Nem hivatalos hírek szerint a Samsung azon döntése állhat a háttérben, amely szerint a gyártó kihagyja a Galaxy Note bevezetését 2021-ben.

Még akkor is, ha az 5nm-es processzorok kellő mennyiségben állnak rendelkezésre, más alkatrészek elérhetősége mértékadó lehet a kínálat szűk keresztmetszetét tekintve. Az olcsóbb gyártók audio-, teljesítmény-, rádiófrekvenciás és egyéb integrált áramköri alkatrészei még mindig versenyeznek a gyártási időért más összetevők hatalmas választékával. A jelentések szerint a Samsung küzd a közepes és az alacsony kategóriájú gyártáshoz szükséges kellékek előállítóival. Más források a Realme-re hivatkoznak az okostelefonokhoz szükséges elektronikai és rádió összetevőkre.

Amellett, hogy befolyásolja a termékek elérhetőségét, az alkatrészhiány emelheti a végtermékek árait. A korábban olcsó mikrovezérlőkért ma már az eredeti ár többszörösét kérik az értékesítők, és ez valószínűleg hasonlóképpen alakul az okostelefonokban található általános alkatrészeket illetően is.

2021 végéig tarthat a mobiltelefonok iránti kereslet és kínálat egyensúlyának helyreállítása. Addig a készletek korlátozását és magasabb árakat tapasztalhatunk.

A Qualcomm elismeri, hogy probléma van a chipset ellátásával. Második negyedéves eredménylehívása során a megválasztott vezérigazgató, Cristiano Amon megjegyezte: „Láttuk a valószínűsíthető hiányt átfogóan az egész iparágban, nem csak a különböző eszközöknél.” Amon azt jósolja, hogy a kereslet és a kínálat egyensúlyhiányának normalizálódnia kell 2021 év vége felé, amikor a kapacitással utoléri a gyártás a támasztott igényeket.

Bár az telefongyártók ragaszkodnak eszközeik kiadási ütemtervéhez, a processzorok és egyéb alkatrészek kínálata nem elegendő a globális készlet növeléséhez. Ez jelentős problémát okoz a kisebb gyártók számára, amelyek nem rendelkeznek az Apple és a Samsung alkupozíciójával. Amon megjegyzéseinek sorai között olvasva az okostelefonok bevezetését 2021-ben az ellátási korlátok megzavarhatják. Még ha a kereslet és a kínálat viszonya rendeződik is év végéig, 2022-ig hónapokba telhet, mire a globális készletszint felzárkózik az elvárhatóhoz.

A gyártók a korlátozott ellátást regionális limitek bevezetésével irányíthatják. A magasabb árak – egyes vagy akár összes piacon –, különálló lehetőségként alkalmazhatók, különösen, ha az alkatrészköltségek emelkednek. Akárhogy is, a globális okostelefon szállítással kapcsolatos kilátások valószínűleg 2022-ig ugyanolyan nehézkesek lesznek, mint a grafikus kártyák és játékkonzolok esetében.

Kérje blogértesítőnket!

Ha szeretne kapni értesítést bejegyzéseinkről, vagy híreinkről, kérjük iratkozzon fel!

Kérjük, ezt a mezőt is legyen szíves kitölteni!
Kérjük, ezt a mezőt is legyen szíves kitölteni!
Kérjük, ezt a mezőt is legyen szíves kitölteni!
Kérjük, ezt a mezőt is legyen szíves kitölteni!
Igazolja, hogy Ön nem robot.