
Ha merevlemez vásárlás előtt állsz, akkor benned is már felmerülhetett a kérdés, hogy milyen gyártóra és milyen fajtára kellene beruházni.
Egy merevlemeznek sok tulajdonsága van, de ezek közül vannak, amelyek egy adott feladathoz fontosabbak és vannak, amelyek egy adott feladat szempontjából elhanyagolhatóak.
Mi most ebben próbálunk neked segíteni, hogy bizonyos esetekben mi indokolhatja a kétszeres árat.
A consumer HDD-k ideálisak az PC-be és laptopba
Egy mezei asztali számítógép és laptop consumer osztályú merevlemezzel érkezik, ha ezt bővíteni szeretnénk, akkor általában az extra külső, vagy belső merevlemez lesz a megoldás.
A teljesítmény az, amely a végfelhasználónak igazán fontos. A 7200 RPM (fordulat percenként) HDD az a amely zökkenőmentes írást és olvasást tud nyújtani, ha a kapacitás és teljesítmény az amely fontos, akkor ezek a merevlemezek lesznek a legolcsóbbak gigabyte-onként.
A consumer merevlemezek teljesen kiszolgálják a kliens számítógépeket, nincsen igazán nyomos indok arra, hogy egy komolyabb enterprise merevlemezt tegyünk egy asztali számítógépbe, vagy laptopba.
A enterprise merevlemezek a szerverekhez lettek fejlesztve
Mi az, amire az enterprise HDD-k fel lettek készítve? Ők 24/7 mennek, amíg egy mezei számítógép általában 6-8 óránál többet nincsen bekapcsolva egy napon és a merevlemez a bekapcsolás alatt sincsen mindig használatban.
A szerverekbe való merevlemezek rendelkeznek az alábbiakkal:
– Hűtő mechanizmus a házon belül
– Szenzorok, amelyek figyelik és javítják a rezgéseket
– Irányítani képes a házon belüli légáramlásokat
Az enterprise merevlemezek sok esetben nagyobb fordulatszámmal és írási/olvasási sebességgel rendelkeznek
Azoknak a szerverek, amelyek adatbázisokat és szoftvereket hosztolnak óriási számolási kapacitásra és erőforrásra van szükségük. a datacenterek 10000 – 15000 RPM közötti enterprise merevlemezeket használnak, attól függően, hogy mi tudja kielégíteni a teljesítményhez szükséges szolgáltatott adatot. Ezek a merevlemezek jóval, már zavaróan hangosabbak, viszont a zaj nem egy mérvadó szempont a komolyabb szervereknél.
Egy tipikus irodai PC nem ír és távolít el sok adatot, emiatt egy mezei merevlemez általában 25-30TB adatforgalmat bír el, ami bőven elégséges erre a feladatra. Ez a szám eltörpül a datacenterek mellett, ahol az írás/törlés 3-2-1 biztonsági mentésen is keresztül megy. Ezekben az esetekben a merevlemezek RAID-be vannak kötve (redundant array of individual disks), amely megvédi az adatokat az esetleges merevlemez kiesésnél.
Az enterprise merevlemezek hosszabb garanciával rendelkeznek
A consumer merevlemezek általában 1-2 év garanciával érkeznek, viszont az enterprise HDD-k körében egyáltalában nem meglepő az 5 év garancia sem.