A DisplayPort MST megtalálható a legújabb KVM switch-eken, és az is kétségtelenül igaz, hogy az asztali munkaállomások többmonitoros beállításai növelik a termelékenységet és javítják a felhasználói élményeket, akkor mégis mi az a DisplayPort MST és miért van rá szüksége a desktop KVM switch-nek?

Az asztali KVM switch-ek nemcsak ergonomikus kialakításúak, hanem a SOHO (SmallOffice/HomeOffice) desktop környezet haladó feature-eivel is felvértezték őket. Számos asztali KVM modell egyik legfontosabb előnye, hogy többszörös desktop megjelenítést tesz lehetővé. John Peddie sokat idézett 2017-es kutatása kimondja, hogy a többszörös desktop megjelenítés akár 42%-kal is növelheti a hatékonyságot, továbbá a két vagy több monitort alkalmazó felhasználók száma a 2002-es felmérés szerint 30, míg a 2017-es kérdőív szerint 90 %-kal emelkedett. A kiterjesztett desktopra és több monitorra készült szcenáriók az alábbi esetekben lehetnek érdekesek:
• Multitasking
• CAD design / videos utómunkálatok
• Számítógépes játékok
A felhasználói arányok változásával párhuzamosan az is elmondható, hogy a DisplayPort 1.2 a kereskedelemben és a hétköznapi fogyasztók esetében is kielégíti a nagyobb felbontás és a hatékonyság iránti megnövekedett igényt. A Multi-Stream Transport (MST) technológia ugyancsak a kiterjesztett asztali gépek számára lehet egy jövőbeli megoldás, emellett a DisplayPort MST már megtalálható a legújabb asztali KVM switch-eken is.
Nos, az már bebizonyosodott, hogy az asztali géppel rendelkező munkaállomásokon a több monitor használata növelheti a hatékonyságot, ráadásul hozzájárul a jobb felhasználói élményekhez, akkor végülis mi is az a DisplayPort MST és egy asztali KVM switch hogyan tudja ezt hasznosítani?
Nézzük elsőként, hogy mi is az a DisplayPort Multi-Stream Transport?
A Multi-Stream Transport (MST) a DisplayPort 2010-ben release-elt sztenderd 1.2-es verziójának feature-e. Lényege, hogy az asztali felhasználók számára lehetővé teszi egyetlen DisplayPort kimenetről több monitor egymástól független használatát.
Ezek a kijelzők MST elosztón keresztül csatlakoznak a számítógéphez, és egymás között jellemző rájuk az egyetlen DisplayPort kábeles lánckapcsolat. Ez a beállítás lehetővé teszi az összes monitor esetében a kiterjesztett desktop használatot, ami számos alkalmazás esetében előnyös. Néhány fontosabb szabályt azonban meg kell fontolni az MST funkcióival kapcsolatban, ám ezek egyike se bátortalanítsa el a haladókat vagy megrögzött asztali gép használókat. Szóval tehát, hogy ha kiterjesztett desktop-felhasználóként a DisplayPort MST megoldásokon gondolkodik, vegye figyelembe az alábbiakat:
• MST elosztók és lánckapcsolatos konfiguráció
• Képernyők közötti megosztott sávszélesség
• OP-rendszer kompatibilitás
MST elosztók és lánckapcsolatos konfiguráció során felmerülő szempontok:
Elsőként, az MST összes előnyeinek kihasználása érdekében olyan monitorokra van szükség, amelyek alkalmasak lánckapcsolat létesítésére. Ehhez mindegyiknél szükség van egy dedikált DisplayPort bemeneti és kimeneti portra is. Az első monitort – pl. az asztali gép vagy laptop – csatlakoztatjuk a DisplayPort forráshoz, majd a további képernyőket az elsőtől kiindulva már DisplayPort kábelekkel kötjük össze lánckapcsolatos konfigurációban.
A DisplayPort legutóbbi, 1.2-es verzióját támogató monitorok a lánckapcsolásra is alkalmasak, ám az ennél korábbi modellek is beépíthetők a sorba, amelyhez a sima kábel helyett egy extra DisplayPort elosztóra van szükség. A lánc utolsó monitorának már nem kell feltétlenül lánckapcsolásra alkalmasnak lennie, így például egy DisplayPort 1.1-et támogató monitornál elegendő, ha van egy DisplayPort bemenet.

Képaláírás: Íme, a két leggyakoribb módja a három monitoros állomások esetén az MST alkalmazásának
A bal felső ábrán az „A” monitor a DisplayPort 1.2 forrásnak számító laptophoz vagy asztali PC-hez csatlakozik, míg a további három képernyő pedig DisplayPort kábellel kapcsolódik egymáshoz. A jobb oldali ábrán három monitort egy MST csatlakozóba kötötték be, és ez az elosztó csatlakozik a DisplayPort 1.2-es forrással rendelkező laptophoz vagy asztali géphez.
Mindkét esetben a kiinduló eszköz kiterjesztett módban egy desktopként látja a három különböző monitort. Így a felhasználó is eldöntheti, hogy egy adott kiterjesztett képet vetít ki a három monitorra (mint azt a lenti ábra is illusztrálja), ami kiváló választás a lenyűgöző, magas felbontású számítógépes játékok esetében vagy a hatékonyságot és produktivitást megkövetelő multitasking helyzetekre. Utóbbi esetben rendeljen hozzá mindegy egyes alkalmazáshoz egy külön monitort, amelyek között akár egyszerre, egy időben végezhet szimultán feladatokat.

Képaláírás: A kiterjesztett desktopok kiváló választásnak bizonyulnak a lebilincselő számítógépes játékok és a produktív multitasking esetében
Sávszélesség megosztása a monitorok között
Limitált mennyiségű monitorok kapcsolhatók össze DisplayPort-os MST lánckapcsolatos konfigurációban. A VESA 2010-es eredeti specifikációja szerint az MST elméletileg 63 monitor összekötését támogatja, de a gyakorlat mást diktál, ugyanis a lánckapcsolatos konfiguráció összes monitorjainak száma nem haladhatja meg a video forrásból származó egyszerű DisplayPort korlátait és a grafikus kártya által biztosított lehetőségeket sem. Példának okáért: a DisplayPort 1.2 esetében ismert limit 17.28 Gbit/s. Hétköznapi élethelyzetre lefordítva: 3-4 monitor egyidejű alkalmazása mellett biztosított a kijelzőnként megfelelően észlelhető felbontás. Ez a megoldás a legtöbb asztali alkalmazás számára elfogadható. Például ha a DisplayPort 1.2 kimenetből érkező teljes sávszélességet megosztjuk, akkor a felhasználó akár 4 egymástól független 1920X1080-as felbontású, vagy akár két nagyobb, 2560X1600-as felbontású képernyőt is csatlakoztathat. Mindez segíti a multitasking feladatvégzést, miközben kábelkötegek sem zavarnak.
Az alábbi táblázat mutatja az 1.2-es DisplayPort MST-vel beüzemelhető monitorok elméletileg maximális számát és azok elvárt felbontását:

OP-rendszer kompatibilitás
Harmadszor, amellett, hogy szükség van kompatibilis grafikus kártyára, DisplayPort 1.2-es MST kompatibilis monitorokra és a legújabb GPU driverekre, fontos tudni azt is, hogy az MST-t teljes mértékben csak a Microsoft Windows operációs rendszereinek csak bizonyos verziói támogatják.
E cikk 2019 márciusában készült, ekkor még a Mac OS X operációs rendszerrel működő eszközök nem támogatták a lánckapcsolatos DisplayPort-ot vagy az MST csatlakozókat. Vagyis ha Mac-je van, nem tud csatlakozni.
Mac felhasználóként egy nagyon hasonló megoldást tudunk ajánlani, kövesse az alábbi link leírását:
ATEN Switch USB 2.0 4×1 – US421A
Az MST KVM előnyei összehasonlítva a dupla képernyős KVM-ekkel
Többképernyős beállítás esetén a KVM switch-ek széles választéka támogatja a kiterjesztett desktop-ok elérését. Elképzelhető, hogy nem vagyunk feltétlenül tisztában az MST és a kétképernyős modell közötti különbségekkel. Az alábbiakban részletezzük:
MST KVM
• Rendezett egyszerűség
• Költséghatékony többképernyős beállítás
• Desktop rugalmasság
A többképernyős beállítások MST-vel szembeni legnagyobb előnye az egyszerűség – egy video kimenet, egy kábel/csatlakozó. Sokkal inkább költséghatékonnyá teszi a közepes és magas minőségű megjelenítést, miközben a munkaterület is kevésbé zsúfolt. Plusz, nem csak két monitorra korlátozza be a felhasználót, annyi GPU-ja lehet, amennyit csak akar. Ám ennek hatása lehet az alkalmazásokra. Ahogyan azt korábban is említettük már, nem szükséges minden egyes képernyőnek azonos felbontással rendelkeznie, a teljes pixelszám megoszlik a monitorok között, így a képminőség változhat, kisebb lesz, mint egy dedikált kétképernyős beállításnál. E formáció előnye, hogy különböző típusú és felbontású verziók együttesen is alkalmazhatók. Például egy 2560X1600-as monitor akár két 1920X1080-as képernyővel is használható. A lánckapcsolásos konfiguráció közepén minden egyes monitornak támogatnia kell a DisplayPort 1.2 lánckapcsolatát (azaz DisplayPort kimenettel rendelkezik), ám az utolsó monitor lehet akár korábbi 1.1-es verzióval kompatibilis (azaz csak DisplayPort bemenettel rendelkezik). Ezek mellett az MST modellek számos lejátszási módra képesek, így a desktop-unk is sokkal rugalmasabb lehet.
Dupla kijelzős KVM
A másik oldalon, a kétmonitoros KVM switch modellek általában jóval drágábbak: szükség van egy megfelelő grafikus kártyára, amely támogatja a többszörös megjelenítést, szemben az MST-alapú beállításokkal, amelyeknél csak egyetlen kimeneti forrásra van szükség. Nem szükséges megosztani a sávszélességet a monitorok között, ám ha az alkalmazás valóban magas minőségű megjelenítést követel meg, minden bizonnyal szüksége lesz a hiányzó MST-re. Összességében tehát elmondható, hogy a költséghatékonyságot preferáló többképernyős felhasználók számára az MST-t támogató KVM switch-ek további kényelmet, rugalmasságot és extra feature-öket biztosítanak.
ATEN CS1922M / CS1924M beépített MST elosztóval
Az ATEN-nél szüntelenül arra törekszünk, hogy a legújabb technológiai megoldásokat nyújtsuk az ügyfeleinknek, amelyre jó példa az is, hogy elsőként jelentünk meg a piacon a beépített MST csatlakozóval rendelkező asztali KVM switch-csel. Az ATEN CS1922M / CS1924M modellek segítségével a felhasználók mindössze egy 1.2-es DisplayPort video forrásból egyetlen nagy monitorrá egyesíthetnek több kijelzőt a HDMI és DisplayPort kapcsolatok felhasználásával. Mindez biztosítja a kiterjesztett asztali módot és 4K felbontásig a megosztott desktop verziót a 4K felbontásos, kétképernyős multitasking feladatvégzéshez, mindezt kevesebb kábellel. Ezek a modellek számos többképernyős desktop konfigurációt tesznek lehetővé, rugalmasságot biztosítva számos alkalmazás részére a hatékonyság és a munkafolyamatok javításával.

Képaláírás: Az ATEN elsőként lépett a piacra beépített Multi-Stream Transport (MST) kapcsolókkal rendelkező asztali KVM-megoldásokkal
További források:
Az ATEN DisplayPort KVM switch-ei és egyéb KVM-megoldások teljes palettájával kapcsolatosan az alábbi linken talál bővebb információkat:
ATEN KVM Switch USB DisplayPort 4K + Audio, 2 port – CS1922M
A DisplayPort KVM-ekről további (angol nyelvű) érdekességek ezen az elérhetőségen olvashatók:
DisplayPort KVM angol nyelvű cikk
DisplayPort HDBaseT 2.0 KVM hosszabbítót keres? Itt próbálja:
Hagyj üzenetet
You must be logged in to post a comment.