Az UV-C LED fertőtlenítés egy merőben új módja a vírus elleni védekezés, illetve az általános higiénia fenntartására. Viszont mi is az az UV-C? Merüljünk kicsit jobban bele a témába. Az egész okfejtést a Napnál kell kezdenünk.
A Nap teszi lehetővé, hogy élet alakulhatott ki a Földön, mivel sugárzást bocsájt ki. A napsugárzást sokan csak úgy érzékelik, hogy világos van, és látnak, illetve meleg van, és le tudnak barnulni. A napsugárzás viszont ennél komolyabb.


A nap folyamatos magfúzió révén rendkívül nagy mennyiségű energiát bocsájt ki, minden másodpercben 91 milliárd megatonna energia szabadul fel, ez 6000 milliárdszor nagyobb, mint a hírhedt Hirosimai atombomba által felszabadított energia. Ez azt jelenti, hogyha minden másodpercben felrobbanna egy ilyen bomba, több mint 190 ezer évre lenne szükség, hogy elérje a Nap által egy másodperc alatt felszabadított energiát.


Ennek a reakciónak hangja is van, azonban mivel a Napot légüres tér veszi körül, ez nem terjed tovább szerencsére. Ha a Földön található légkört vesszük alapul, és abban terjedne a hang, 150 millió kilométert megtéve, majd a Földig érve is 100 decibel hangerővel járna a folyamatos reakció, ami egy nagyobb koncert hangerejének felel meg.
Most, hogy már látjuk, milyen erőkről van szó, térjünk ki kicsit a napsugárzásra. A nap sokféle sugárzást bocsájt ki, a gamma-és röntgensugaraktól kezdve egészen a rádióhullámokig. Ezeknek egy része az ún. látható spektrum, amit hétköznapi értelemben nevezünk fénynek.


Emellett ugyancsak eléri a Földet jelentős mennyiségű ultraibolya/ibolyántúli/ultraviola (UV) sugárzás. Ez a fajta sugárzás hullámhosszától függően igen reaktív, és ezáltal képes elemi szinten rombolni a sejteket. Szerencsére, ezt a sugárzást nagyrészt megszűri a légtér felső részében található ózonréteg, és csak kis része jut át jelentékeny mennyiségben, ez az UV-A, és UV-B sugárzás. Ezeket a szinteket szokták figyelni időjárás jelentésekben is, amikor a napozás veszélyeire figyelmeztetnek, nem véletlenül. Az UV-A sugárzás, ami nagyobb mennyiségben lejut a földfelszínre, mélyre lehatol a bőr alá, és főleg ez okozza a bőr öregedését, a ráncokat, és a napozás után kialakuló szeplőket. Az UV-B sugárzás már veszélyesebb, ugyanis ez tehető felelőssé a napégés, és közvetetten a bőrrák kialakulásáért.

A napozás utáni barnulás is tulajdonképpen szervezetünk védekezése az UV sugárzás ellen, a bőr melanint termel, ami elnyeli a sugárzást, ettől lesz a bőr sötétebb. Ugyanezt idézi elő mesterségesen a szolárium, ami ehhez nagyrészt (95%) UV-A sugárzást, és kis mértékben (5%) UV-B sugárzást használ.
Két fajta UV sugárzást elkülönítve térjünk ki a következő, harmadik fajtájára. Miután megtudtuk, mennyivel veszélyesebb az alacsonyabb hullámhosszú, UV-B sugárzás az A verziónál, ejtsünk szót az UV-C sugárzásról. Ez a fajta, a sort követve, még erősebb hatással van az élő szervezetekre, mint a B, viszont szerencsére az ózonréteg kiszűri, mielőtt a földfelszínt elérné. Ez a fajta sugárzás rendkívüli mértékben, és gyorsan képes az örökítőanyagot (DNS/RNS) lerombolni, legyen szó akár vírusról, akár emberi sejtekről. Az UV-C sugárzást 1878-ban fedezték fel, és mióta mesterségesen is elő tudjuk állítani, destruktív természetét széles körben használjuk ki, kórházakban, gyárakban, illetve az ivóvíz fertőtlenítésében játszik nagy szerepet.

Két fajta UV sugárzást elkülönítve térjünk ki a következő, harmadik fajtájára. Miután megtudtuk, mennyivel veszélyesebb az alacsonyabb hullámhosszú, UV-B sugárzás az A verziónál, ejtsünk szót az UV-C sugárzásról. Ez a fajta, a sort követve, még erősebb hatással van az élő szervezetekre, mint a B, viszont szerencsére az ózonréteg kiszűri, mielőtt a földfelszínt elérné. Ez a fajta sugárzás rendkívüli mértékben, és gyorsan képes az örökítőanyagot (DNS/RNS) lerombolni, legyen szó akár vírusról, akár emberi sejtekről. Az UV-C sugárzást 1878-ban fedezték fel, és mióta mesterségesen is elő tudjuk állítani, destruktív természetét széles körben használjuk ki, kórházakban, gyárakban, illetve az ivóvíz fertőtlenítésében játszik nagy szerepet.
Emellett érdekességként megemlíthetjük a korrelációt, ami az erdőtüzek, és az influenzajárvány között van. Tudósok megfigyelték ugyanis, hogy Brazíliában, az erőtüzek idején megnő az influenzás megbetegedések száma, és ezt arra a tényre vezették vissza, hogy a légkörbe kerülő füst megszűri az UV sugarakat.

A jelenlegi járványhelyzetben is elterjedtek a kísérletek az UV-C alkalmazásával kapcsolatban, amik azt bizonyították, hogy a sugárzás képes többek között a koronavírus örökítőanyagának rombolására olyan mértékben, hogy az a vírus szaporodását akadályozza, effektíve elpusztítja azt. Fontos megemlíteni, hogy ez a fajta fertőtlenítés felületek, ételek, és használati tárgyak fertőtlenítésére használható, mivel ha a bőrünket akarnánk fertőtleníteni, ez a fajta sugárzás pillanatok alatt idézne elő napégést, illetve közvetlenül a szembe kerülve akár látáskárosodást.
Az UV-C fertőtlenítés idáig a felsoroltakon kívül egy egyéb veszélyt is rejtett: a gyakran használatos, UV-C fertőtlenítő lámpák a neonhoz hasonló elven működnek, és higanygőzbe elektromosságot juttatva idéznek elő UV fényt. Ez egyrészt hasonló veszélyeket rejt magában, mint a hagyományos neoncső (összetörve erősen mérgező anyagok szabadulnak fel), másrészt ezek a lámpák ózont bocsájtanak ki, ami hiába hasznos a légkörben, és megszűri a káros UV sugarakat, belélegezve rendkívül káros, irritálja a nyálkahártyákat, és nagyobb mennyiségben akár tüdőgyulladást okozhat.



Az UV sugárzás LED általi előállítással több helyen találkozhatunk, például a fogtömést is ezzel szilárdítják meg pillanatok alatt, azonban az áttörésért mégis a körmöknek mondhatunk köszönetet. A körömlakk megszilárdításához ugyanis a fogtömésekhez hasonlóan egyre gyakrabban használnak UV-A LED-eket.
Ebből az alkalmazásból kezdték kifejleszteni a más hullámhosszú, UV-C sugárzást előállító LED-eket. Amint ez sikerült, indultak a laboratóriumi tesztek, amik bizonyították, hogy ez a fajta LED káros anyagok kibocsájtása nélkül 99,99%-os hatékonysággal képes elpusztítani a legtöbb vírust és baktériumot. Ezt követően jelentek meg az első, különböző felhasználási területekre optimalizált készülékek.
Ennek a fajta fertőtlenítési eljárásnak az úttörője az 59S nevű cég.

Jelenleg széles termékpalettájuk minden igényt lefed, a kis, kézi készülékektől egészen a zárható, nagyobb teljesítményű dobozokig/táskákig, melyek közül sokfajtát kifejezetten orvosi felhasználásra, kórházaknak és rendelőknek gyártottak.


Termékeiknél kifejezetten előnyös, hogy rengeteg biztonsági funkcióval szerelték fel őket. A dobozok és táskák zárhatóak, és zárásukig be se lehet őket kapcsolni, a kézi készülékek beépített giroszkóppal rendelkeznek, és felfelé fordítva be se kapcsolnak, illetve bekapcsolt állapotban automatikusan kikapcsolnak. Emellett több készülékhez biztosít a gyártó UV szűrős védőszemüveget is, mely használata mindenképpen javasolt.
Cégünknél az 59S mindegyik termékét saját magunk is kipróbáltuk, és rendkívül hasznosnak találtuk őket, a kötelezően viselendő maszkokat is rendszeresen ezekkel fertőtlenítettük, emellett nem elhanyagolható az egyéb, kockázatot jelentő, gyakran megfogott mindennapi használati tárgyak (pl. mobiltelefon) gyakori fertőtlenítése is, ezekre is kitűnően alkalmasak a termékek.
Az áruházunkban szereplő termékek most készletről is elérhetőek, illetve legtöbbnél szinte azonnali (1-2 nap) szállítási időt tudunk garantálni.
Hagyj üzenetet
You must be logged in to post a comment.