
802.11ax, MU-MIMO és OFDMA
A 802.11ax néven ismert Wi-Fi 6 2019-ben jelent meg. Ez a mainstream alkalmazás a gyártók és az üzleti vállalkozások számára csak mostanában vált általános Wi-Fi szabvánnyá. Bár lehet, hogy nagyobb kiadással jár, a Wi-Fi 6 access point-ok kulcsfontosságú előnyöket biztosítanak a Wi-Fi 5-tel szemben. A 801.11ax akár négyszer jobb teljesítményre képes komolyabb igényeket támasztó környezetben, mint a 802.11ac (Wi-Fi 5). A Wi-Fi 6 feladata többféle Wi-Fi-eszköz hatékonyabb kezelése, amelyek egyidejűleg csatlakoznak az access point-hoz. A chipgyártók szerint a Wi-Fi 6 akár háromszor gyorsabb teljesítményt nyújthat elődjénél.
MU-MIMO
A MU-MIMO először a Wi-Fi 5-tel került bevezetésre, a technológia továbbfejlesztésének eredményeként pedig létrejött a Wi-Fi 6. A Wi-Fi 5 MIMO lehetővé tette, hogy az acces point-ok egyszerre több eszközzel tudjanak kommunikálni, azonban ezek az eszközök nem voltak képesek ezt szimultán módon kezelni. Ráadásul több, nagy sávszélességet igénylő alkalmazás egyidejű.
Csatlakoztatása időnként lassabb sebességet, sőt hálózati torlódást okozott. A Wi-Fi 6 MU-MIMO a MIMO technológia egy sokkal fejlettebb változatát kínálja, amellyel biztosítható az eszközök számára a szimultán kommunikáció. Ennek előnye az egyes térbeli áramlások teljesítménynövelése. Minden access point hatékonysága megnövelhető olyan környezetben, ahol több felhasználó által generált forgalmat kell egyidejűleg kezelni, a késleltetés enyhe csökkenése mellett. A továbbfejlesztett MU-MIMO-val kevesebb access point-ra lesz szükség, ami alacsonyabb összköltségű Wi-Fi 6 telepítést tesz lehetővé.
Ezenkívül 4-ről 8-ra nőtt a 802.11 ax-szal az MU csoportok összmennyisége, tovább növelve egyetlen access point hatékonyságát, amely így több nagy sávszélességű eszközt képes kezelni. Az MU csoportok biztosítják az eszközök akár 8 adatfolyamban való összekapcsolását, amellyel lehetőség nyílik a szimultán módú kommunikációra az access point és a Wi-Fi eszközök között. Ez megoldja a Wi-Fi 5 alkalmanként felmerülő adatfolyam túlterhelését, amikor több eszköz egyidejűleg használja a nagy sávszélesség igényű alkalmazásokat.

OFDMA
Az OFDMA, vagyis az ortogonális frekvenciaosztás többszörös hozzáféréssel az egyik legfontosabb funkció, amely a Wi-Fi 6 802.11ax szabványt jellemzi. A technológia fejlődésével a Wi-Fi számos eszköz kulcsfontosságú funkciójává vált. Az OFDMA közvetlenül befolyásolja az uplink és downlink folyamokat, valamint azt, hogy a klienseszközök hogyan kapcsolódnak az access pointhoz, majd miként kapnak sávszélesség-prioritást. A klienseszközök sávszélesség-használatát erőforrás egységekbe vagy RU-kba rendezik. Az erőforrás egységek teszik lehetővé az access point-ok számára, hogy egyszerre több szolgáltatást is biztosítsanak a különböző szükségleteknek megfelelően. Ez kissé hasonló az MU esetében leírtakhoz, az erőforrás egységek azonban jobban hasznosíthatók nagyobb mérvű telepítéseknél.
Az OFDMA által kínált szolgáltatások révén 0,4 Kb/s – 9,6 Gb/s sebességű adatátvitel támogatás biztosítható a különböző alkalmazásigényeknek megfelelően. Ez a technológia a kliens eszközök igényeitől függően kezeli a nagy spektrumú sávszélességet, lehetővé téve ezáltal a 802.11 ax megoldások hihetetlen mértékű rugalmasságát. Az OFDMA a legkülönfélébb eszközökkel rendelkező telepítésekben használható a leghatékonyabban, például VoIP telefonok, laptopok, okostelefonok és más IoT eszközök esetében. Az acces point-hoz csatlakoztatott eszközök erőforrás egységekbe történő besorolásával az AP hatékonyabban képes valós időben “lefoglalni” a sávszélességet az adott eszközök számára. Nagyigényű Wi-Fi-telepítéseknél ez biztosítja minden eszköz esetében a kiváló minőségű használati élményhez szükséges sávszélességet.
MU-MIMO és OFDMA együtt
Az MU-MIMO és az OFDMA közös jellemzője tehát a Wi-Fi 6. Az access point Wi-Fi 6 telepítésnél az MU-MIMO-t és az OFDMA-t dinamikusan használja az adott eszköz típusától, a QoS-től és az upstream / downstream használatától függően.
Az MU-MIMO lehetővé teszi az access point-ok számára több nagy sávszélesség igényű eszköz hatékonyabb kezelését, míg az OFDMA feladatokat vesz át a több különböző eszközzel való folyamatos kommunikáció érdekében. Mindkét funkció alkalmazásával hatékonyabb Wi-Fi megoldás, alacsonyabb késleltetési idő és nagyobb hálózati sebesség érhető el, amely jelentős mértékű minőség növekedést eredményez.
Forrás: Brian Van Meter, Marketing Manager – Grandstream Networks