
…amelynek célja, hogy minden iskolába eljuttassa a mesterséges intelligencia eszközeit
Észtország nagyszabású, országos mesterségesintelligencia-oktatási programot jelentett be AI Leap 2025 (észtül TI-Hüpe 2025) néven. A 2025. szeptember 1-jén indítani tervezett kezdeményezés ingyenes hozzáférést biztosít a diákoknak és a tanároknak a világ vezető mesterséges intelligencia alkalmazásaihoz és a tanulásban való hatékony alkalmazásukhoz szükséges készségekhez, ezzel Észtország digitális társadalom felé vezető útjának következő fejezetét jelzi.
A program a közel 30 évvel ezelőtti történelmi jelentőségű észt Tiger Leap program örökségére épül. Ez a program minden észt iskolában korán bevezette a számítógépeket és az internetet, megalapozva ezzel az ország digitális úttörővé válását. Az AI Leap lesz a következő köz- és magánszféra közötti partnerség, amelynek célja a mesterséges intelligencia készségek és képességek zökkenőmentes integrálása az oktatásba.

A kép csak illusztráció.
„Ahogyan a Tiger Leap program elindította az e-Esztország fejlődését, amelyről ma is ismertek vagyunk nemzetközileg, most új fejezetet kezdünk oktatási rendszerünk és digitális társadalmunk fejlődésében” – mondta Alar Karis észt elnök, mint a program kezdeményezője. „A mesterséges intelligencia tartósan megváltoztatta a világot, és mint minden ágazatnak, az oktatási rendszernek is alkalmazkodnia kell ezekhez a változásokhoz”.
„Az elérhető legjobb technológia bevezetése az oktatási rendszerbe, valamint a tanulás intelligensebbé és személyre szabottabbá tétele segít Észtországnak abban, hogy a világ legokosabb nemzetévé váljon. Így az AI Leap segít abban, hogy az intelligens megoldások minden ágazatot elérjenek, és növeljék az észtek és az észt gazdaság nemzetközi áttörési képességét” – vázolta a program jövőképét Karis.
A kezdeményezés célja Észtország oktatási kiválóságának fenntartása azáltal, hogy a diákoknak és tanároknak ingyenes hozzáférést biztosít a modern AI-alapú tanulási eszközökhöz. A programban kezdetben 20 000 középiskolás 10-11. osztályos diák és 3000 tanáruk vesz részt a következő tanév kezdetétől, 2025. szeptember 1-jétől. A tervek szerint a programot az azt követő évben kiterjesztik a szakiskolákra és az újonnan érkező 10. osztályos diákokra, így 38 000 diákkal és 2000 tanárral bővül a program.
„Észtország gazdasági versenyképessége attól függ, hogy mennyire tudjuk felkészíteni a fiatalokat a mesterséges intelligencia korára” – mondta Kristina Kallas oktatási és kutatási miniszter. „Ahhoz, hogy a mesterséges intelligencia támogassa a tanulást és a gazdasági növekedésünket, az AI Leap részeként erőteljesen be fogunk fektetni a tanárképzésbe. A jól felkészült tanárok képesek lesznek okosan alkalmazni az AI képességeket az iskolákban”.”
„A jövő munkaerőpiacán nem azok lesznek előnyben, akik a legtöbbet tudják használni a mesterséges intelligenciát, hanem azok, akik a legokosabban tudják használni” – mondta Linnar Viik, az AI Leap társalapítója és a Tiger Leap egyik eredeti tervezője. „Az oktatási rendszer nem hagyhatja figyelmen kívül vagy tilthatja be az új technológiákat. Ehelyett az iskoláknak kell vezetniük a technológia bevezetését, támogató keretet biztosítva.”

A kép csak illusztráció.
Nemzetközi partnerségek
Az Oktatási és Kutatási Minisztériummal együttműködve 2025 őszéig tanártovábbképzésre kerül sor, amely után a diákok hozzáférhetnek a világ vezető AI-alkalmazásaihoz a tanuláshoz. A tárgyalások már megkezdődtek a világ vezető AI-fejlesztőivel, az OpenAI-val és az Anthropic-kal, és tervezik mások bevonását is.
„Világszerte diákok milliói használják már a ChatGPT-t a tanulás gazdagítására és személyre szabására. Észtország példát mutat a világnak, hiszen az egyik első ország, amely teljes mértékben integrálja a mesterséges intelligenciát az oktatási rendszerébe, minden diák és tanár javára” – mondta Leah Belsky, az OpenAI oktatási alelnöke.
„Örömmel dolgozunk együtt a kormánnyal, hogy egyenlő hozzáférést biztosítsunk ehhez az átalakító technológiához, és segítsünk biztosítani, hogy a jövő munkaerője AI-képes legyen.”
„Észtország nemzetközi szinten vezető szerepet tölt be az oktatásfejlesztésben. Ez a kezdeményezés megmutatja, hogy mi minden lehetséges, ha egy ország a sikereire épít, és nagyban gondolkodik a mesterséges intelligenciáról és az oktatásról” – mondta Neerav Kingsland, az Anthropic üzletfejlesztési vezetője. „Azzal, hogy Észtország átgondoltan integrálja a mesterséges intelligencia eszközeit a tanárok és a diákok támogatására, olyan modellt hoz létre, amelyet valószínűleg más országok is követni fognak. Büszkék vagyunk arra, hogy támogathatjuk Észtország elképzelését, miszerint a mesterséges intelligenciát a tanárok életének jobbá tételére és minden diák számára fantasztikus oktatás biztosítására használják.”

A kép csak illusztráció.
Összefoglalva:
Az AI Leap 2025 egy átfogó nemzeti kezdeményezés a mesterséges intelligencia eszközeinek és készségeinek Észtország oktatási rendszerébe való integrálására. A program mesterséges intelligencia-alkalmazásokat és képzést biztosít diákoknak és tanároknak Észtország-szerte, az ország digitális innovációs örökségére építve az oktatásban.
A program megvalósítására idén tavasszal létrehozzák az AI Leap Alapítványt, amelynek társalapítói a kormány és a magánszektor lesznek. Az alapítvány stratégiailag irányítaná a mesterséges intelligencia oktatási rendszerbe való beillesztését. 2025-ben születik megállapodás az alapítvány konkrét feladatairól, alapító tagjairól és finanszírozási modelljéről.
A kezdeményezés egy széles körű, ágazatközi együttműködési projekt, amelyet az Elnöki Digitális Tanács, az Oktatási és Kutatási Minisztérium dolgozott ki, és amelyet számos magánvállalkozó, köztük Taavet Hinrikus, Jaan Tallinn és Kaarel Kotkas támogat.
Idővonal:
– 2025 tavasza: az AI Leap Alapítvány létrehozása a köz- és magánszféra partnerségében a program irányítására és kezelésére.
– 2025 szeptembere: Indulás a 10-11. évfolyamon (20 000 diák és 3000 tanár).
– 2026 szeptembere: kiterjesztés a szakiskolákra és a 10. osztályos tanulókra (további 38 000 diák és 2000 tanár).